Sasino i Cisowy Zakątek czyli przepis na idealny weekend nad Bałtykiem.

Gdy przeminą wakacje, nasze polskie plaże pustoszeją, swobodnie hula po nich wiatr, a jego świst miesza się z hukiem fal uderzających o brzeg. Czasem w tej kakofonii dźwięków można usłyszeć skrzek mew. Lubię ten moment bo wtedy długie bałtyckie plaże są tylko dla mnie, do moich uszu nie dociera gwar ludzkich rozmów a nosa nie drażni zapach dymu papierosowego. To wtedy na brzegiem Bałtyku, wiatr wywiewa z głowy wszelkie niechciane i natrętne myśli.

Sasino to niewielka wieś położona 2 h drogi samochodem od Gdańska, sama w sobie niezbyt ciekawa, ale przecież nikt nie jedzie tam aby we wsi przebywać. Największą atrakcją okolicy jest zbudowana na początku XXw. latarnia Stilo. Niestety poza sezonem zamknięta dla zwiedzających. A szkoda bo w środku można się poczuć troszkę jak w domu Muminków.

Poza tym jest tu natura, natura i tylko natura. Sosnowe lasy o obłędnym zapachu poprzecinane kilometrami ścieżek, ruchome wydmy (tak, tu też są!) i plaża z piaskiem białym niczym śnieg. Czy w takim razie człowiekowi potrzeba czegoś więcej?

Ano potrzeba, potrzeba miejsca do spania, gdzie przewiany człowiek ogrzeje się przed kominikiem albo w saunie. A wieczorem rozpali ognisko i będzie podziwiał niebo migoczące tysiącami gwiazd. A gdy zgłodnieje to zamiast rozstawiać gary będzie mógł zjeść coś pysznego w pobliskiej restauracji.

Sasiono daje Wam to wszystko.

Gdzie spać?

Cisowy Zakątek – to ośrodek z kilkunastoma domkami, położny na uboczu (uwaga – brak asfaltowej drogi), można powiedzieć że pośrodku niczego. Zaprojektwany tak aby nikt nikomu nie przeszkadzał i nie wchodził w drogę. Jest bardzo kameralnie i klimatycznie. Właściciele tego miejsca doskonale wiedzą czego przepracowany człowiek potrzebuje – domki są pięknie zaprojektowane – każdy jest inny w środku, ale w każdym znajdziecie kominek i małą saunę. Jest przestrzennie i wygodnie. Jest zmywarka, pralka a nawet żelazko. Są dwa tarasy i stół z krzesłami na zewnątrz gdyby naszła Was ochota na posiłek na świeżym powietrzu. Jest też grill i inne rzeczy ale po szczegóły odeślę Was na stronę Cisowego.

Aaaa i jest oczywiście plac zabaw (fajny!) i miejsce na ognisko ale oddalone od domków tak aby odgłosy dobrej zabawy nie przeszkadzały innym w wypoczynku.

ps. zdjęcia wnętrza zrobiono w domu Czarnym.

Z minusów: to chyba jedno z niewielu miejsc gdzie trudno o negatywy. Niektórym może przeszkadzać, że do plaży jest stąd ok 4 km, ale dla nas nie był to żaden problem. I jakbym bardzo chciała to bym mogła się przyczepić dziwnego dźwieku wydawanego przez kran ;).

Gdzie zjeść?

traf zarządził, że w Sasinie jest jedna z najlepszych restauracji na Pomorzu Ewa Zaprasza. Seruwją tu pyszną kuchnię polską, docenianą nie tylko przez typowych turystów ale też przez mieszkańców Trójmiasta, którzy potrafią przyjechac tu specjalnie na obiad (oczywiscie połączony ze spacerem) i autorów przewodnika Gault&Millaut. Polecamy pysznego śledzia (przystawka, serwowna gratis jeśli zamawisz danie główne), sandacza i obłędną bezę z owocami. W weekend nie zapomnijcie o rezerwacji, nawet poza sezonem w porze obiadowej może być trudno o wolny stolik.

I niech nie zwiedzie Was nieciekwy wygląd restauracji od strony ulicy, w środku jest pięknie.

ps. z Cisowego Zakątka do restauracji jest 15 min piechotką.

Wskazówki i spostrzeżenia:

  • aby dotrzeć na plażę i/lub latarnię Stilo musicie podążać za znakami (kierunek: Stilo/Ostetnik) na końcu drogi jest parking (poza sezonem bezpłatny) oraz miejsce do przypięcia rowerów a potem już na piechotę szlakiem czerwonym przez Stilo (ps. ten szlak nie jest dostępny dla wózków dziecięcych ani rowerów).
  • na samą plażę dostaniecie się wózkiem czy rowerem jedną z okolicznych piaskowych dróg;
  • w okolicy znajduje się rezerwat Choczewskie Cisy, który niestety nie jest dostępny dla odwiedzających oraz Rezerwat Mierzeja Sarbska z ruchomymi wydmami (przez rezerwat przebiega oznakowany szlak rowerowy R-10, a także międzynarodowy czerwony szlak nadmorski);
  • Latarnia Stilo jest otwarta dla zwiedzających o okresie od czerwca do września (informacja ze strony gminy Choczewo, jednak na z kartki wywieszonej na słupie ogłoszeniowym przed latarnią wynikało, że otwarta jest do 30 września). Ważne: mogą ją zwiedzać dzieci w wieku od 5 lat wzywż. Wejście jest płatne;
  • z pobliskich miejsc do spania warto zwrócić uwagę na Hotel Pałac w Ciekocinku oraz Hotel Pałac w Sasinie OdNova (ten drugi należy do właścicieli Cisowego Zakątka) – nie miałam okazji odwiedzić żadnego z nich ale dałabym im szansę.

I na koniec wpisu mapka abyście łatwo mogli zlokalizowac miejsca, o których mowa w niniejszym wpisie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *