Jezioro Szkoderskie. Perła Bałkanów.

Jezioro Szkoderskie to największe jezioro półwyspu bałkańskiego i kolejny punkt obowiązkowy podczas wizyty w Czarnogórze. 

Na rozgrzewkę trochę ciekawostek:

 • jego nazwa pochodzi od albańskiego miasta Szkodra;
 • 1/3 jeziora leży po stronie albańskiej, 2/3 po czarnogórskiej;
 • rzeka Buna łączy je z Adriatykiem, a rzeka Drin jeziorem Ochrydzkim;
 • Jezioro Szkoderskie nie zawsze było takie wielkie, jego dzisiejszą powierzchnię zawdzięczamy burzy z 1858 roku, która wzburzyła do tego stopnia wody rzeki Drin, że ta przyniosła dużo „materiału” z albańskich gór do ujścia Buny zmieniając jej bieg;
 • ma ok. 44 km długości i aż do 24 km szerokości;
 • jego powierzchnia waha się do 379 km2 latem do aż 530 km2 zimą;
 • średnia głębokość to 7-10 m (zależy od źródła);
 • najgłębsze miejsce to Oko Radus, które ma 60 metrów głębokości;
 • życie w głębinach kwitnie. Karpie, ukleje, węgorze, ślimaki – oj dużo tego jest, a wiele z nich z gatunki endemiczne – co oznacza, że tylko w Szkoderskim sobie żyją;
 • Jezioro Szkoderskie ma ok. 30 kryptodepresji czyli miejsc gdzie jego dno znajduje się poniżej poziomu morza;
 • część czarnogórska od 1983 roku jest Parkiem Narodowym;
 • pod względem krajoznawczym ciekawsza jest część jeziora należąca do Czarnogóry.

Co zobaczyć?

Przede wszystkim niesamowitą przyrodę. Ptaki, których żyje tu aż 270 gatunków, w tym pelikany dalmatyńskie (jedne z ostatnich w Europie), kormorany, czaple i wiele, wiele innych.

Jeśli to dla Was za mało to możecie zobaczyć tutejsze liczne klasztory: Kom, Kosmac, Vranjina (z XIII w. najstarszy w Czarnogórze), Starcevo, twierdzę Gramozur  z 1843 roku zwaną czarnogórskim Alcatraz.

Warto też przejechać się na jeden z punktów widokowych. Najpopularniejszym jest ten na zdjęciu poniżej. Zaznaczam go dla Was na mapce – zwracam jednak uwagę, że ten punkt leży na wijącej się serpentynami, bardzo wąskiej górskiej drodze.

Warto przejechać się do opuszczonej rybackiej wioski Karuc. Widoki piękne, a na miejscu działa restauracja, gdzie można coś wrzucić na ząb rozkoszując się czarnogórskim krajobrazem.

Więcej o Karuc, możecie przeczytać na blogu wszystkojestblisko.pl, którego autor polecił mi to miejsce.

Jak zwiedzać?

No jak to jak? Jezioro Szkoderskie najlepiej zwiedzać łodzią! Najlepiej małą, drewnianą powolnie płynąć przez pola wodnych kasztanowców i lilli. Wypatrywać ptactwa i podziwiać oszałamiający krajobraz.

Najlepszą bazą wypadową na rejsy po jeziorze jest niewielka miejscowość Virpazar w Czarnogórze, gdzie swoje siedziby ma kilka firm oferujących tego typu wycieczki. Oferta jest spora, od najtańszych rejsów na wieloosobowych łodziach po te kameralne, gdzie mamy całą łódkę tylko dla siebie.

My skorzystaliśmy z usług Boat Milica wybierając opcję 3 – godzinnego, prywatnego rejsu. Od razu przyznaję się, że przed podjęciem decyzji nie zrobiliśmy żadnego badania rynku, a zaufaliśmy Asi i Marcinowi – @traveldreams.pl, którzy polecili nam zarówno firmę jak i ten rodzaj rejsu. 

Tego, że z polecenia skorzystaliśmy absolutnie nie żałujemy. Mieliśmy niewielką drewnianą łódkę, z zadaszeniem z naturalnych materiałów (niektóre z łodzi mają plastikową plandekę) i anglojęzycznego przewodnika, który raczył nas ciekawostkami o jeziorze. 3 godzinny rejsy okazał się być opcją idealną, ani za długą, ani za krótką – taką w sam raz.

Koszt tej przyjemności to 75 euro (25 euro/godzina).

My podczas rejsu skupiliśmy się na podziwianiu natury, ale Boat Milica może zabrać Was też do klasztorów, na wędkowanie czy na rejs stricte nastawiony na obserwację ptaków. Możecie też wypożyczyć kajak i eksplorować jezioro na własną rękę (od 5 eur/h)

Do wszystkich cen musicie doliczyć jeszcze opłatę za wstęp na teren parku narodowego 4 eur/os.

Gdzie zjeść:

Jeśli będziecie w Virpazar to bardzo polecamy restaurację Silistria mieszczącą się na statku przycumowanym do wybrzeża. Serwują głównie świeże ryby poławiane w Jeziorze Szkoderskim.

Gdzie spać:

 • Czarnogóra to niewielki kraj więc bez problemu dojedziecie nad jezioro z każdego miejsca w kraju;
 • po stronie albańskiej polecamy świetny camping nad samym jeziorem (jest nawet plaża z parasolkami) Lake Shkodra Resort.

Tradycyjnie na koniec mapka z zaznaczonymi miejscami, o których mowa we wpisie:

Zobacz także: Czarnogóra. Zachwycająca Zatoka Kotorska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *