Rezerwat Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej czyli jeziora, lasy, morze i śpiew ptaków.

Wyspa Sobieszewska to jedna z dzielnic Gdańska, zdecydowanie mniej znana szerszej publiczności. Śmiało może powiedzieć, że to taka wieś w mieście. Są tu kilometry plaż, pachnący las sosnowy i aż dwa rezerwaty – na wschodzie Ptasi Raj, na zachodzie Mewia Łacha. Dziś będzie o tym pierwszym.

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj powstał 1959 roku, ale dopiero w 2002 otwarto dla turystów ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną o długości ok 6 km. Wiedzie ona lasem, wzdłuż dwóch jezior Karaś i Ptasi Raj oraz plażą. Na trasie postawiono dwie wieże obserwacyjne, pierwszą z widokiem na jezioro Karaś, drugą na Ptasi Raj oraz 10 tabliczek informacyjnych. Trasa jest bardzo łatwa i odpowiednia dla rodzin z dziećmi (ale tylko w niewielkiej części przejezdna wózkiem), które chcą spędzić trochę czasu na łonie natury.

Znaczna rezerwatu część jest jednak niedostępna dla zwiedzających. Nie można wejść na starą groblę z 1888 roku, oddzielającą Wisłę Śmiałą od Jeziora Ptasi Raj ani na Mierzeję Messyńską – wąski pas plaży dzielący owe jezioro od Bałtyku (Zatoki Gdańskiej).

Do Ptasiego Raju najlepiej wybrać się w okresie od kwietnia do października i wczesnym rankiem by na spokojnie móc posłuchać ptasich treli. Rezerwat to dom ok. 45 gatunków ptaków (tyle gatunków tu gniazduje), ale podobno można ich tu spotkać ponad 200.

I pamiętajcie: koniecznie zabierzcie ze sobą prowiant by w przerwie na odpoczynek urządzić sobie piknik – najlepiej na plaży!

Wskazówki i spostrzeżenia:

  • do Ptasiego Raju z centrum Gdańska dojedziecie autobusem nr 186 (trasa i rozkład TU);
  • przy wejściu do rezerwatu jest spory parking, który w sezonie i w weekendy potrafi się szybko zapełnić;
  • wejście do rezerwatu jest bezpłatne;
  • na wycieczkę warto przeznaczyć pół dnia;
  • koniecznie zabierzcie ze sobą lornetkę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *