Najpiękniejsze punkty widokowe na Tatry.

Mam dla Was aż 11 punktów widokowych na Tatry, w tym 7, które nie wymagają nawet wychodzenia z samochodu aczkolwiek osobiście i z głębi serca proponuję jednak wysiąść. Zaś pozostałe 4 wymagają krótkiego spaceru – takiego nie dłuższego niż 30 minut.

Zanim przejdziecie dalej to chciałabym Wam jeszcze powiedzieć, że miejsca opisane w tym poście to miejsca znajdujące się po “wschodniej” stronie. Okolice Białki, Bukowiny Tatrzańskiej i Spisza. Nie ma tu miejsc od strony “zachodniej” takich jak np. Gubałówka, te być może pojawią się kiedyś w kolejnym wpisie.

Przełęcz nad Łapszanką

Zacznę z grubej rury. W zasadzie najgrubszej bo widok na Tatry z przełęczy nad Łapszanką uchodzi za najpiękniejszy. Czy to prawda? Odpowiem dyplomatycznie. Być może ;). Na pewno jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc, o czym świadczą licznie przybywające tam na plener ślubny pary – w czasie naszych odwiedzin naliczyliśmy ich aż sześć! Będąc na przełęczy warto zwrócić uwagę na niewielką przydrożną kapliczkę, a także na stojącą na łące myśliwską ambonę jako miejsca, szczególnie fotogeniczne.

Informacje praktyczne:

 • miejsce dostępne każdym samochodem;
 • nie ma wyznaczonego miejsca do zaparkowania, a pobocze jest bardzo wąskie;
 • słynna myśliwska ambona jest widoczna z drogi ale nieźle się kamufluje. Nie prowadzi też do niej żadna ścieżka, trzeba przejść przez pola;

Czarna Góra

Kolejne łatwo dostępne miejsce z cudownym widokiem. Oprócz “Tatr na wyciągnięcie ręki” znajdziecie tu krzyż milenijny (podświetlony nocą) oraz karczmę.

Informacje praktyczne:

 • miejsce dostępne każdym samochodem;
 • tuż obok krzyża milenijnego jest spory parking;

Gliczarów Górny

pięknie położona wieś z obłędnymi widokami. Aby podziwiać Tatry możecie zatrzymać się w kilku miejscach ale my najbardziej polecamy pojechać na ulicę Matygówka.

Informacje praktyczne:

 • miejsce dostępne każdym samochodem;
 • nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych ale bezproblemowo zaparkujecie na poboczu;

Rezerwat krajobrazowy Przełom Białki pod Krempachami

Jedno z najbardziej urokliwych i ciekawszych miejsc w regionie, którego nie można pominąć. To tu, w jaskinii Obłazowej zaleziono najstarszy na świecie … bumerang! Ale wracając do widoków, to w mojej opinii, właśnie ze Skały Obłazowej rozciąga się najpiękniejszy widok na panoramę Tatr!

Informacje praktyczne:

 • tuż przy wejściu na teren rezerwatu znajduje się spory parking (jak informuje tabliczka, jest on płatny, choć my nigdy nie spotkaliśmy tam nikogo, kto by opłaty pobierał);
 • Skała Obłazowa to ta, która wznosi się tuż przy parkingu. Wejście jest dozwolone i dość strome. Czas wejścia 5-10 minut.

Głodówka

Ta sporej wielkości polana położona tuż przy bardzo ruchliwej drodze na trasie Bukowina Tatrzańska – Morskie Oko. Jeśli planujecie wycieczkę na Morskie Oko albo do Doliny 5 Stawów to przy okazji możecie się tam zatrzymać.

Informacje praktyczne:

 • miejsce dostępne każdym samochodem, położone przy dość ruchliwej drodze;
 • jest zatoczka gdzie można się zatrzymać;

Szymkówka

tak samo jak Głodówka, Szymkówka to polana położona tuż przy bardzo ruchliwej drodze na trasie Bukowina Tatrzańska – Morskie Oko.

Informacje praktyczne:

 • miejsce dostępne samochodem, położone przy dość ruchliwej drodze;
 • jest zatoczka gdzie można się zatrzymać;

Sromowce Wyżne

Punkt widokowy tuż przed tabliczką “Sromowce Wyżne”. Niestety dotarliśmy dość późno i czasu na na sesję zdjęciową było już zbyt mało dlatego tylko jedna poglądowa fota.

Informacje praktyczne:

 • miejsce dostępne samochodem, położone przy dość ruchliwej drodze;
 • jest niewielka zatoczka gdzie można się zatrzymać;

Droga nr 969 od Dębna do Przełęczy Snozka

Widokowa trasa biegnąca nad północnym brzegiem jeziora Czorsztyńskiego. Momentami trudno oderwać wzrok od szyby. Warto zatrzymać się na chwilę na przełęczy Snozka i podejść odrobinę do góry szlakiem niebieskim, a jeśli macie więcej czasu do wyskoczyć na opisaną poniżej górę Wdżar po jeszcze wspanialsze widoki. Kolejną alternatywną jest zjazd w stronę Czorsztyna na tzw. Wielkie Pole Widokowe i dalej w kierunku Zamku Czorsztyn (też opisanego niżej).

Informacje praktyczne:

 • wzdłuż drogi 969 nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można się zatrzymać by podziwiać widoki.
 • na przełęczy Snozka jest spory parking;

Góra Wdżar

Niewielka góra (767 m n.p.m.), należąca do Gorców, choć są tacy którzy twierdzą, że to jednak Pieniny.

Z Wdżaru zobaczycie nie tylko Tatry, ale także Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, dwa zamki: Czorsztyn i w Niedzicy, a z drugiej strony pasmo Gorców z Lubaniem w roli głównej.

Na górze znajdziecie kilka drewnianych ławeczek, z których będzie mogli sycić oczy pięknem krajobrazu (najlepszy widok jest oczywiście z ławeczki zakochanych), miejsce anomalii magnetycznej, a także rzeźbę smoka Gorczańskiego.

Informacje praktyczne:

 • miejsce niedostępne samochodem;
 • na Wdżar można wjechać wyciągiem Czorsztyn Ski;
 • jest kilka opcji tras pieszych. Przykładowo wydeptaną ścieżką z przełęczy Snozka alboś ścieżką przyrodniczą przez dawne kamieniołomy andezytu. Szczególnie polecam tę drugą trasę. Zaczyna się ona obok wyciągu Czorsztyn Ski i jest super opcją na spacer z nutką przygody. Ostrzegam, że są tu zamontowane łańcuchy, jednak są one bardziej dla zabawy niż z powodu trudności technicznych. Niezależnie, którą opcję wejścia na górę wybierzecie to osiągnięcie szczytu zajmie Wam maksymalnie 30 minut.

Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn, a będąc dokładnym, ruiny zamku Czorsztyn (XIV w) to jedna z fajniejszych miejscówek w okolicy. Nie dość, że zwiedzamy ciekawy historyczny obiekt to jeszcze mamy okazję podziwiać piękne widoki.

Informacje praktyczne:

 • wejście na zamek jest płatne;
 • nieopodal Zamku znajduje parking, z którego do ruin dojdziecie w ok 5 minut;
 • więcej informacji o stornie Pienińskiego Parku Narodowego.

Grandeus

Wzniesienie (795 m n.p.n) stanowiące część Magury Spiskiej. Na górze znajduje się maszt telekomunikacyjny i kapliczka oraz wiata turystyczna. Ze szczytu zobaczycie nie tylko Tatry, ale tez Pieniny, Gorce, a nawet Beskid Sądecki.

Informacje praktyczne:

 • miejsce dostępne samochodem z napędem 4X4. Wjazd zlokalizowany naprzeciwko bacówki (spójrz na mapkę poniżej);
 • na Grandeus dostaniecie się też pieszo szlakiem czerwonym z Łapsz Wyżnych (ok. 20 minut) albo Dursztyna (ok. 30 minut);

Dla ułatwienia, mapka ze wszystkimi punktami widokowymi

Zobacz także: Polskie Tatry. 5 pięknych tras dla każdego.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *