Najpiękniejsze punkty widokowe na Tatry.
Mam dla Was aż 11 punktów widokowych na Tatry, w tym 7, które nie wymagają nawet wychodzenia z samochodu aczkolwiek osobiście i z głębi serca proponuję jednak wysiąść. Zaś pozostałe 4 wymagają krótkiego spaceru – takiego nie dłuższego niż 30 minut.
Zanim przejdziecie dalej to chciałabym Wam jeszcze powiedzieć, że miejsca opisane w tym poście to miejsca znajdujące się po “wschodniej” stronie. Okolice Białki, Bukowiny Tatrzańskiej i Spisza. Nie ma tu miejsc od strony “zachodniej” takich jak np. Gubałówka, te być może pojawią się kiedyś w kolejnym wpisie.
Przełęcz nad Łapszanką
Zacznę z grubej rury. W zasadzie najgrubszej bo widok na Tatry z przełęczy nad Łapszanką uchodzi za najpiękniejszy. Czy to prawda? Odpowiem dyplomatycznie. Być może ;). Na pewno jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc, o czym świadczą licznie przybywające tam na plener ślubny pary – w czasie naszych odwiedzin naliczyliśmy ich aż sześć! Będąc na przełęczy warto zwrócić uwagę na niewielką przydrożną kapliczkę, a także na stojącą na łące myśliwską ambonę jako miejsca, szczególnie fotogeniczne.
Informacje praktyczne:
- miejsce dostępne każdym samochodem;
- nie ma wyznaczonego miejsca do zaparkowania, a pobocze jest bardzo wąskie;
- słynna myśliwska ambona jest widoczna z drogi ale nieźle się kamufluje. Nie prowadzi też do niej żadna ścieżka, trzeba przejść przez pola;
Czarna Góra
Kolejne łatwo dostępne miejsce z cudownym widokiem. Oprócz “Tatr na wyciągnięcie ręki” znajdziecie tu krzyż milenijny (podświetlony nocą) oraz karczmę.
Informacje praktyczne:
- miejsce dostępne każdym samochodem;
- tuż obok krzyża milenijnego jest spory parking;
Gliczarów Górny
pięknie położona wieś z obłędnymi widokami. Aby podziwiać Tatry możecie zatrzymać się w kilku miejscach ale my najbardziej polecamy pojechać na ulicę Matygówka.
Informacje praktyczne:
- miejsce dostępne każdym samochodem;
- nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych ale bezproblemowo zaparkujecie na poboczu;
Rezerwat krajobrazowy Przełom Białki pod Krempachami
Jedno z najbardziej urokliwych i ciekawszych miejsc w regionie, którego nie można pominąć. To tu, w jaskinii Obłazowej zaleziono najstarszy na świecie … bumerang! Ale wracając do widoków, to w mojej opinii, właśnie ze Skały Obłazowej rozciąga się najpiękniejszy widok na panoramę Tatr!
Informacje praktyczne:
- tuż przy wejściu na teren rezerwatu znajduje się spory parking (jak informuje tabliczka, jest on płatny, choć my nigdy nie spotkaliśmy tam nikogo, kto by opłaty pobierał);
- Skała Obłazowa to ta, która wznosi się tuż przy parkingu. Wejście jest dozwolone i dość strome. Czas wejścia 5-10 minut.
Głodówka
Ta sporej wielkości polana położona tuż przy bardzo ruchliwej drodze na trasie Bukowina Tatrzańska – Morskie Oko. Jeśli planujecie wycieczkę na Morskie Oko albo do Doliny 5 Stawów to przy okazji możecie się tam zatrzymać.
Informacje praktyczne:
- miejsce dostępne każdym samochodem, położone przy dość ruchliwej drodze;
- jest zatoczka gdzie można się zatrzymać;
Szymkówka
tak samo jak Głodówka, Szymkówka to polana położona tuż przy bardzo ruchliwej drodze na trasie Bukowina Tatrzańska – Morskie Oko.
Informacje praktyczne:
- miejsce dostępne samochodem, położone przy dość ruchliwej drodze;
- jest zatoczka gdzie można się zatrzymać;
Sromowce Wyżne
Punkt widokowy tuż przed tabliczką “Sromowce Wyżne”. Niestety dotarliśmy dość późno i czasu na na sesję zdjęciową było już zbyt mało dlatego tylko jedna poglądowa fota.
Informacje praktyczne:
- miejsce dostępne samochodem, położone przy dość ruchliwej drodze;
- jest niewielka zatoczka gdzie można się zatrzymać;
Droga nr 969 od Dębna do Przełęczy Snozka
Widokowa trasa biegnąca nad północnym brzegiem jeziora Czorsztyńskiego. Momentami trudno oderwać wzrok od szyby. Warto zatrzymać się na chwilę na przełęczy Snozka i podejść odrobinę do góry szlakiem niebieskim, a jeśli macie więcej czasu do wyskoczyć na opisaną poniżej górę Wdżar po jeszcze wspanialsze widoki. Kolejną alternatywną jest zjazd w stronę Czorsztyna na tzw. Wielkie Pole Widokowe i dalej w kierunku Zamku Czorsztyn (też opisanego niżej).
Informacje praktyczne:
- wzdłuż drogi 969 nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można się zatrzymać by podziwiać widoki.
- na przełęczy Snozka jest spory parking;
Góra Wdżar
Niewielka góra (767 m n.p.m.), należąca do Gorców, choć są tacy którzy twierdzą, że to jednak Pieniny.
Z Wdżaru zobaczycie nie tylko Tatry, ale także Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, dwa zamki: Czorsztyn i w Niedzicy, a z drugiej strony pasmo Gorców z Lubaniem w roli głównej.
Na górze znajdziecie kilka drewnianych ławeczek, z których będzie mogli sycić oczy pięknem krajobrazu (najlepszy widok jest oczywiście z ławeczki zakochanych), miejsce anomalii magnetycznej, a także rzeźbę smoka Gorczańskiego.
Informacje praktyczne:
- miejsce niedostępne samochodem;
- na Wdżar można wjechać wyciągiem Czorsztyn Ski;
- jest kilka opcji tras pieszych. Przykładowo wydeptaną ścieżką z przełęczy Snozka alboś ścieżką przyrodniczą przez dawne kamieniołomy andezytu. Szczególnie polecam tę drugą trasę. Zaczyna się ona obok wyciągu Czorsztyn Ski i jest super opcją na spacer z nutką przygody. Ostrzegam, że są tu zamontowane łańcuchy, jednak są one bardziej dla zabawy niż z powodu trudności technicznych. Niezależnie, którą opcję wejścia na górę wybierzecie to osiągnięcie szczytu zajmie Wam maksymalnie 30 minut.
Zamek Czorsztyn
Zamek Czorsztyn, a będąc dokładnym, ruiny zamku Czorsztyn (XIV w) to jedna z fajniejszych miejscówek w okolicy. Nie dość, że zwiedzamy ciekawy historyczny obiekt to jeszcze mamy okazję podziwiać piękne widoki.
Informacje praktyczne:
- wejście na zamek jest płatne;
- nieopodal Zamku znajduje parking, z którego do ruin dojdziecie w ok 5 minut;
- więcej informacji o stornie Pienińskiego Parku Narodowego.
Grandeus
Wzniesienie (795 m n.p.n) stanowiące część Magury Spiskiej. Na górze znajduje się maszt telekomunikacyjny i kapliczka oraz wiata turystyczna. Ze szczytu zobaczycie nie tylko Tatry, ale tez Pieniny, Gorce, a nawet Beskid Sądecki.
Informacje praktyczne:
- miejsce dostępne samochodem z napędem 4X4. Wjazd zlokalizowany naprzeciwko bacówki (spójrz na mapkę poniżej);
- na Grandeus dostaniecie się też pieszo szlakiem czerwonym z Łapsz Wyżnych (ok. 20 minut) albo Dursztyna (ok. 30 minut);
Dla ułatwienia, mapka ze wszystkimi punktami widokowymi
Zobacz także: Polskie Tatry. 5 pięknych tras dla każdego.
3 komentarze
Aga Coma
Ten wpis to absolutna petarda!!!! Dziękuje dziękuje!!!!
Asia
Bardzo się cieszę 🙂 i udanej podróży!
Pingback: