4 niesamowite miejsca blisko Malagi

Malaga to nie tylko cel sam w sobie, ale także świetna baza wypadowa, aby zwiedzać piękną Andaluzję.

W tym wpisie prezentuję wam 4 piękne miejsca w okolicach Malagi, których odwiedzenie warto wpisać w swój plan podróży. Każde z nich możecie odwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki.

Benalmadena Pueblo i pomnik Colomares

Benalmadena to nadmorska miejscowość położona zaledwie 20 km od Malagi. Miasteczko dzieli się na 3 części.

Pierwszą nowoczesną, typowo turystyczną, położoną bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym: Benalmadena Costa – tu znajdziecie takie atrakcje jak diabelski młyn, akwaruim SeaLife, park La Paloma, pałacyk Bil Bil wybudowany w stylu mudejar (znajduje się w nim informacja turystyczna) czy całkiem fajną marinę (Puerto Marina).

Drugą, centralną: Arroyo de Miel, czyli taką gdzie toczy się normalne życie mieszkańców – tu znajdziecie kolejkę linowa Teleferico, która zawiezie Was na 771 – metrowe wzgórze skąd roztacza się podobno wspaniały widok na Costa del Sol.

Trzecią, moim zdaniem najfajniejsza, położoną na zboczu góry: Benalmandena Pueblo, do której odwiedzenia serdecznie Was zachęcam. Benalmadena Pueblo to typowe andaluzyjskie białe miasteczko (hiszp. pueblo blanco). Już sam spacer jego klimatycznymi uliczkami to przyjemność sama w sobie. Spacerując warto zajrzeć na Plaza de Espana, Plaza Andalucia oraz na punkt widokowy przy kościele Santo Domingo de Guzman.

Nieopodal (5 minut spacerkiem) znajduje się największa atrakcja Benalmadeny, czyli Castillo Monumento Colomares. Niezwykły pomnik dedykowany życiu i przygodom Krzysztofa Kolumba. Czemu niezwykły? Ano, bo przybrał kształt fantazyjnego zamku. Budowę w 1987 roku rozpoczął Esteban Martín y Martín i trwała ona 7 lat. Budowla jest mieszaniną stylów neobizantyjskiego, neogotyckiego, neoromantycznego i neomudejar oraz zawiera wiele elementów odnoszących się do życia i przygód najsłynniejszego żeglarza.

W Benalmadena Pueblo znajduje się także motylarnia (hiszp. Mariposario) oraz, uwaga!, najwyższa w Europie, licząca aż 33 metry, buddyjska stupa.

CIEKAWOSTKA

Castillo de Colomares to największy na świecie pomnik dedykowany K. Kolumbowi.

Info praktyczne:

Caminito del Rey

Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla to jedna z największych atrakcji hiszpańskiej Andaluzji. 
Niezwykle efektowna 7,7 km trasa, częściowo zawieszona na pionowych zboczach Wąwozu Gaitanes może przyprawić o drżenie kolan i łomotanie serca.

Pierwsza Ścieżka Króla powstała w latach 1901 -1905 jednak nie przetrwała ona próby czasu. Obecnie turyście podążają nową, otwartą w 1995 roku. Niemniej jednak po drodze można zauważyć pozostałości po pierwotnej drodze, która co by nie powiedzieć, mogłaby przyprawić o ciarki nawet największych wyjadaczy.

CIEKAWOSTKA

Trasę nazwano Ścieżką Króla albowiem w roku 1921 przebył ją we własnej osobie, król Alfonso XIII.

Info praktyczne:

 • wstęp jest płatny 10€ (samodzielne zwiedzanie), 18€ (zwiedzanie z przewodnikiem) i warto kupić bilety wcześniej on-line;
 • trasa jest jednokierunkowa (zaczyna się przy wejściu północnym);
 • pomiędzy wejściem, parkingami, visitor center, a wyjściem w Alora – miejscowość, gdzie kończy się szlak, kursuje autobus (cena biletu 2,5€ na dowolną ilość przejazdów danego dnia);
 • na przejście trasy trzeba liczyć ze 2h (wolnym tempem), a na całość pętli 3-4h (z dojściem do wejścia i powrotem autobusem);
 • kaski są obowiązkowe, nie wolno wchodzić w japonkach, używać parasoli i selfie sticków.
 • wstęp tylko dla dzieci od lat 8!
 • Z Malagi możliwy jest dojazd autobusem lub pociągiem (stacja docelowa El chorro – Caminito del Rey (Álora);
 • w poniedziałki szlak jest zamknięty;
 • szlak jest łatwy technicznie, jednak może okazać się wyzwanie dla osób cierpiących na lęk wysokości.

Setenil de las Bodegas

Niewielkie, aczkolwiek bardzo urocze białe miasteczko, które na tle wielu podobnych w Andaluzji wyróżnia się tym, że cześć domów wykuta jest w skale.

Setenil de las Bodegas jest położone ok. 55 km do Caminito del Rey i 18 km od Rondy więc można połączyć zwiedzanie z jednym z tych dwóch miejsc (opcja dla zmotoryzowanych).

Info praktyczne:

 • do Setenil de las Bodegas można z Malagi dojechać pociągiem lub autobusem (podróż trwa ok 3h);

Ronda

Ronda to jedno z najpiękniejszych hiszpańskich miast. Warto spędzić w nim cały dzień, bo zdecydowanie jest co robić. Już sam spacer dostarczy wielu wrażeń, gdyż miasto jest położone po dwóch stronach wąwozu El Tajo, głębokiego na 160 m, a widoki roztaczające się z wielu punktów widokowych są spektakularne.

Największe wrażenie robi XVIII – wieczny Nowy Most (Puente Nuevo), który ma wysokość aż 98 metrów. Łączy on dwie części miasta położone po przeciwnych stronach wąwozu: La Ciudad (część mauretańska) i  El Mercadillo (część chrześcijańska).

Warto zobaczyć także:

– Stary Most (Puente Viejo),

– arenę walk byków (Real Maestranza de Caballería), która jest jedną z najstarszych i najznakomitszych w Hiszpanii,

– Dom Króla Maurów (Palacio del Rey Moro) wraz z z Kopalnią Wody (ostrzegam, zejście do “kopalni” to 20 pięter w dół i drugie tyle powrotu – nie ma windy);

– Plac Duquesa de Percent, przy którym stoi gotycki Kościół Santa María la Mayor.

A na koniec odwiedzić punkt widokowy (mirador) La Hoya del Tajo i spojrzeć na Rondę z dołu.

Info praktyczne:

 • do Rondy z Malagi można dostać się autobusem z dworca autobusowego; podróż trwa 2-3 h (koszt ok 13 -14 euro), do Rondy kursuje m.in. Avanza;
 • można też pociągiem, ale jest tylko jeden dziennie;
 • jeśli będziesz wybierać się samochodem polecam nieco dłuższą trasę przez Parque Nacional Sierra de las Nieves (malownicza droga A 366) i zatrzymanie się Mirador del Guarda Forestal.

A na koniec, zgodnie z tradycją Mapka z znaczonymi miejscówkami:

Zobacz także: Malaga. Przepis na idealny city break.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *