WYSPY OWCZE. W KRAINIE SMAGANEJ WIATREM.

Ostry wiatr smaga twoją twarz, a Ty stoisz w osłupieniu i się gapisz. Masz przed sobą monumentalne urwiste zbocza w żółtozielonym kolorze, poprzecinane przez strumienie. Wprawnym okiem dostrzegasz pasące się na nich owce. Nad głową co chwila przelatuje jakiś ptak. Robisz zdjęcie aby uchwycić ten moment ale gdy tylko spoglądasz na wyświetlacz to zdajesz sobie sprawę jak bardzo płonne są twoje próby. Już wiesz, że nie uda się zapisać na karcie pamięci piękna tego krajobrazu, jego spektakularności, surowości, tej przestrzeni, tego wiatru i tego wszystkiego co czujesz … Są rzeczy i miejsca, o których nie da się opowiedzieć, które wymykają się słowom i obrazom. Wyspy Owcze to jedno z nich.

Niby wiedzieliśmy czego się spodziewać, niby byliśmy gotowi na nagłe zmiany pogody, na świst wiatru, na wszędobylskie owce, na wodospady i na mgłę. Niby … bo wszystko okazało się bardziej, mocniej…

Na Farojach spędziliśmy niecałe 4 dni, wystarczająco by ich posmakować, zbyt mało aby zaspokoić apetyt. Zrobiliśmy zaledwie 1 z zaplanowanych treków, nie byliśmy na żadnej z Wysp, do których dotarcie wymaga skorzystania z promu lub helikoptera, nie widzieliśmy maskonurów. Przejechaliśmy kilka malowniczych tras i mrocznych jednokierunkowych tuneli, doświadczyliśmy słońca, porwistego wiatru, mgły, deszczu i śnieżycy, spotkaliśmy setki jeśli nie tysiące owiec i nie raz wdepnęliśmy w owczą kupę, podziwialiśmy najwyższy wodospad na wyspach, spacerowaliśmy dnem fiordu, płynęliśmy wzdłuż majestatycznych klifów Vestamanny.

Jeśli jeszcze zastanawiacie się czy warto odwiedzić ten kawałek świata to zapraszam Was na małą podróż po najpiękniejszych miejscach, które tam widzieliśmy i nie zapomnijcie, że to tylko przedsmak tego co Was czeka na miejscu.

Wyspa VAGAR

  • wioska Gasadalur i wodospad Mulafossur – jeszcze 15 lat temu aby zobaczyć wodospad trzeba było pokonać otaczające dolinę góry. W 2004 roku wieś została połączona z resztą farerskiego świata tunelem i teraz ten widok jest dostępny dla każdego;
  • trekking do Klifu Traelanipan i wodospadu Bosdalafossur – punkt obowiązkowy podczas pobytu na Wyspach, trekking jest bardzo prosty (prawie cały czas idzie się po płaskim terenie) i niezbyt długi – jakieś 2 – 3 km w jedną stronę a widoki odbierają mowę. Serio! Niestety wejście na szlak jest płatne: 200 DKK od osoby.

Wyspa STREYMOY

  • wieś Saksun – malutka wieś z domkami, których dachy pokryte są trawą (uwaga: w niektórych miejscach obowiązuje zakaz latania dronami);

  • klify Vestmanny – monumentale klify, które można podziwiać podczas rejsu łodzią (po relację z rejsu zapraszam Was na mój instagram – tam w wyróżnionych relacjach znajdziecie mini przewodnik po wyspach Owczych a w nim filmiki z rejsu);
  • wieś Tjornuvik – położona na północnym końcu wyspy, skąd podziwiać można skały Wiedźmę i Olbrzyma;
  • wodospad Fossa – najwyższy wodospad na wyspach 140 m. Z poziomu ulicy widać tylko jedną część aby zobaczyć drugą trzeba się trochę wspiąć na górę (trasa krótka, jednak momentami jest dość stromo, a ścieżynka bardzo wąska);
  • TORSHAVN – stolica wysp z niezwykłą starówką;

Wyspa EYSTUROY i wieś Gjogv

Gjogv to kolejne po Saksun bardzo popularne wśród turystów miejsce na Wyspach i nie ma się co dziwić bo tam jest po prostu pięknie.

Wyspa KUNOY i miejscowość o tej samej nazwie

ze względu na silne wiatry na Wyspach Owczych nie ma naturalnie rosnących drzew, a tym bardziej lasów a Kunoy słynnie z tego, że jego mieszkańcy mają tu najprawdziwszy park. Dla nas park to żadna atrakcja ale widoki w Kunoy i okolicy do przeciętnych nie należą.

Wyspa VIDOY i wieś Vidareidi – kolejne miejsce z widokami klasy WOW, do tego aby się tu dostać trzeba pokonać kilka jednokierunkowych, mrocznych tuneli.

Podobało się? Jeśli chcecie wiedzieć jak zorganizować wyjazd na Wyspy Owcze, gdzie spać, czym się poruszać itp. to zapraszam tu – Wyspy Owcze. Informacje praktyczne.

ps. autorka bardzo przeprasza, że nadużywanie wyrazów: pięknie, przepięknie, wspaniale, spektakularnie itp. ale w przypadku opisywania Wysp Owczych naprawdę trudno o inny dobór słów 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *