Nie ma nudy czyli książki podróżnicze, które warto przeczytać.

Kina, teatry, bary i restauracje – wszystko zamknięte. To idealny czas aby zrobić te rzeczy, które zawsze odkładamy na później. Posprzątać nigdy niesprzątane zakamarki, przesadzić kwiaty, obejrzeć kolejny serial ale przede wszystkim nadrobić zaległości czytelnicze! Udać się w podróż bez wychodzenia z domu, zgłębić obce kultury i poznać historie niezwykłych ludzi. Poza tym nic nie potrafi tak dobrze oderwać naszych myśli od rzeczywistości jak dobra książka.

Dlatego mam dziś dla Was propozycje kilku naprawdę świetnych książek podróżniczych. Gwarantuję, że nie będziecie mogli się od nich oderwać.

  1. Chrobot. Tomek Michniewicz.

Ta książka to 7 historii, 7 różnych ludzi żyjących w tych samych czasach ale w zupełnie innych miejscach. Uświadamia jak wielkie znaczenie dla naszej przyszłości ma miejsce urodzenia. Czyta się jednym tchem.

2. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936. Kazimierz Nowak.

To klasyk literatury podróżniczej. Listy z podróży przez Afrykę jednego z najwybitniejszych polskich podróżników. Ta książka to dowód, że do podróżowania nie trzeba wcale dużych pieniędzy, sponsorów ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy rower, trochę odwagi i otwartość na świat.

3. Lalki w ogniu. Paulina Wilk.

Niezwykle poruszająca książka o Indiach. Bez uproszczeń, bez różowych okularów. Zdecydowanie jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek przeczytałam.

4. Ludzie z Placu Słońca. Aleksandra Lipczak.

Dla większości z nas Hiszpania to słońce, Barca, plaże Costa Brava, sangria w dzbankach i pyszne tapas. Niewiele wiemy o jej historii i wewnętrznych problemach. “Ludzie z Placu Słońca” to Hiszpania jakiej nie znamy, wcale nie taka słoneczna i wesoła.

5. Ajatollah śmie wątpić. Hooman Majd.

Jeśli w ogóle skomplikowaną perską kulturę i politykę da się opisać w przystępny sposób w jednej książce to Hooman Majd zrobił to właśnie w tej.

6. Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało. Dariusz Kortka. Marcin Pietraszewski.

Historia życia jednego z największych polskich himalaistów. Dobrze napisana, wciągająca i pouczająca.

7. Tu byłem. Tony Halik. Mirosław Wlekły.

Tony Halik swoimi przygodami mógłby obdzielić z tuzin ludzi a jeszcze zostałoby ich wystarczająco dużo aby powiedzieć, że miał ciekawe życie. Niezwykły człowiek, niezwykłe historie i głęboko skrywana tajemnica.

Wspaniałej lektury!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *