Malaga. Przepis na idealny city break.

Malaga fajna jest. Nawet bardzo! Co prawda, żadna z jej atrakcji nie zwala z nóg, ale to ponad półmilionowe miasto ma świetną, luźną atmosferę, która sprzyja nieco bardziej aktywnemu wypoczynkowi. W Maladze można poobcować z kulturą, genialnie zjeść, a nawet poplażować, i w zasadzie, aby zrobić to wszystko nie trzeba korzystać z komunikacji. Jest to miasto bardzo przyjazne pieszym i to właśnie czyni je tak wyjątkowym.

WSKAZÓWKA

W Maladze jest wiele darmowych atrakcji, a często te płatne oferują darmowe zwiedzanie w określonych dniach i godzinach (przeważnie w niedzielne popołudnie)!

Co zobaczyć:

Alcazaba

Słowo alcazaba pochodzi z arabskiego “AL-qasbah” odnoszącego się do cytadeli – ufortyfikowanego pałacu. Na terenie Hiszpanii wybudowano ich całkiem sporo, ale ta w Maladze uchodzi za jedną z najpiękniejszych. Została wzniesiona w latach 1057-1063, z inicjatywy emira taify Granady, Badisa ben Habúsa. Położona strategicznie, na zboczach góry Gibralfaro, mieściła nie tylko pałac gubernatora, ale także cysterny z wodą oraz spiżarnie, które w przypadku wojny miały umożliwić przetrwanie mieszkańcom miasta.

Praktycznie:

 • wejście płatne (3,50€);
 • bywa tłoczno;
 • można kupić bilet łączony na Alcazabę i Zamek Gibralfaro – wyjdzie nieco taniej (5,5€ za oba obiekty);
 • darmowe wejście w każdą niedzielę od 14.00;
 • nie ma połączenia pomiędzy Alcazabą a Zamkiem.

Zamek Gibralfaro

Zamek Gibralfaro, znajduje na samym szczycie góry, na wysokości 131 m n.p.m.. Wybudowany w XIV wieku miał służyć obronie położonej poniżej Alcazaby. Obecnie, poza murami obronnymi, obronną wieżą – Torre Mayor, niewiele jest do oglądania. Nie mniej jednak, to właśnie stąd rozciąga się jeden z najlepszych widoków na miasto i okolice. Podobno przy dobrej pogodzie można dostrzec Gibraltar i góry Atlas.

Praktycznie:

 • wejście płatne (3,50€);
 • darmowe wejście w każdą niedzielę od 14.00;
 • polecam unikać wchodzenia w środku dnia bo droga wiedzie mocno pod górę, a słońce grzeje niemiłosiernie;
 • na miejscu jest źródełko gdzie można uzupełnić butelką z wodą;
 • można kupić bilet łączony na Alcazabę i Zamek Gibralfaro – wyjdzie nieco taniej (5,5€ za oba obiekty);
 • nie ma połączenia pomiędzy Alcazabą a Zamkiem.

Amfiteatr Rzymski (ZA DARMO)

Amfiteatr rzymski (Teatro Romano) został wybudowany w I wieku p.n.e., w czasie panowania Oktawiana Augusta. Mierzy 31 metrów długości i 16 metrów wysokości. Znajduje się w centrum Malagi, tuż przy Alcazaba.

Katedra Wcielenia

Imponujący, renesansowy kościół wybudowany w latach  1528 -1782 według projektu Diego de Siloe. Jego wieża, dumnie, góruje na pozostałymi zbudowaniami miasta. Katedra ma także drugie, mniej oficjalne, imię:  “La Manquita” (Jednoręka Dama), gdyż według pierwotnych planów miała mieć dwie wieże, a powstała tylko jedna.

Praktycznie:

 • wejście płatne (8€);
 • wizyta na dachu katedry dodatkowo płatna(wejście o określonych godzinach).

Muzeum Picassa

Picasso urodził się w Maladze! Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym mieście znajduje się jego muzeum z jego pracami. Kolekcja znajdująca się w renesansowym Palacio de Buenavista to ponad 200 eksponatów pochodzących z prywatnych zbiorów Christiny Ruiz-Picasso i Bernarda Ruiz-Picasso.

Niestety nie ma w nim największych dzieł artysty.

Praktycznie:

 • wejście płatne (9,5 €);
 • darmowe wejście w każdą niedzielę dwie godziny przed zamknięciem;
 • uwaga na kolejki! Warto kupić wcześniej bilet on-line;
 • polecamy skorzystać z bezpłatnego audioguide’a;
 • w Maladze jest jeszcze jedno muzeum dedykowane słynnemu artyście: Muzeum – Dom narodzin Pabla Picasso.

Mercado Central Ataranzanas (ZA DARMO)

Mieszczący się w pięknym XIX – wiecznym budynku, targ tętni życiem od samego rana.

Na szczególną uwagę, zasługuje piękny witraż z 1973 roku, składający się ponoć, aż ze 108 elementów oraz wielkie marmurowe drzwi w stylu mauretańskim z XIV wieku.

Na targu piętrzą się góry krewetek, ryb i owoców. Można przyjść popatrzeć, można usiąść i coś przekąsić – są nawet świeżuteńkie ostrygi. My polecamy pyszne świeżo wyciskane soki, na jednym ze stoisk.

Centrum Popmidou

Oddział słynnego paryskiego muzeum Centrum Pompidou, prawdziwa gratka dla fanów sztuki współczesnej i mój zdecydowany faworyt jeśli chodzi o atrakcje Malagi.

Praktycznie:

 • wejście płatne (9 €);
 • darmowe wejście w każdą niedzielę od 16;
 • nawet jeśli nie planujesz zwiedzać wystaw, to i tak warto podejść, aby obejrzeć futurystyczny budynek, w którym mieści się muzeum.

Muelle i Malaga Park (ZA DARMO)

Muelle i Malaga Park to miejsca spacerowe, których nie można przegapić. Muelle (z hiszp.) to po naszemu nabrzeże, molo, promenada. Na Muelle są stoiska z różnościami, sklepy oraz oczywiście knajpki.

Z kolei Park Malaga, położony równolegle do Muelle, to fajna, bardzo zielona przestrzeń, idealna na chwilę odpoczynku w cieniu palm i innej egzotycznej roślinności.

Plaże (ZA DARMO)

Tuż za Muelle i latarnią (czyli tak naprawdę tuż obok centrum miasta) rozpoczyna się najsłynniejsza plaża Malagi czyli Malagueta. Mówiąc szczerze zarówno ona jak i inne plaże w Maladze i okolicach, które wiedzieliśmy, nie są zachwycające. Kolor piasku jest szaro – bury, nie ma też zbyt wielu, dających cień palm. Można za to wynająć leżaki i parasole.

Jeśli marzysz o urlopie spędzonym głównie na plażowaniu Malaga nie jest najlepszym wyborem.

Muzeum Malagi (ZA DARMO)

Muzeum będące połączeniem Muzeum Sztuk Pięknych oraz Muzeum Archeologicznego. Mieści w pięknym XVIII wiecznym budynku – dawnym domu celnym. Dla obywateli państw UE wejście jest darmowe (dla pozostałych 1,5€). Zaskakująco bogata i ciekawa ekspozycja.

Ogród Historyczno-Botaniczny La Concepción

Ogród powstał w drugiej połowie XVIII w. i od tego czasu był systematycznie powiększany. Obecnie zajmuje powierzchnię 23 hektarów i można w nim spotkać ok. 2000 gatunków roślin. Najpiękniejsza cześć to oczywiście część historyczna (3 ha), gdzie można poczuć się niczym w tropikalnej dżungli (zwróćcie uwagę na stare ceramiczne tabliczki opisujące rośliny!). Na szczególną uwagę zasługuje też aleja palmowa, kolekcja sukulentów oraz porośnięta wisteriami pergola. Symbolem ogrodu, występującym na wszystkich zdjęciach, jest punkt widokowy na miasto z ozdobną altaną.

Praktycznie:

 • wejście płatne (5,20 €);
 • w niedzielne popołudnia można zwiedzać za darmo (październik – marzec 14:00-17:30, kwiecień-wrzesień 16:30-20:30);
 • ogród znajduje się 6 km od centrum Malagi,
 • dojazd najlepiej czerwonym, piętrowym autobusem typu City Sightseenig – linia zielona (1,40 €).

Inne miejsca, których odwiedzenie warto rozważenia:

Muzeum CAC Malaga (ZA DARMO)

Hiszpańska sztuka współczesna.

Muzeum Carmen Thyssen

Kolekcja dzieł sztuki hiszpańskiej, ze szczególnym naciskiem na andaluzyjskich artystów.

Muzeum Szkła i Kryształów

Ekspozycja ok 3.000 szklanych eksponatów.

Gdzie zjeść i pić:

Cerveceria 100 Montaditos (BUDŻETOWO)

Sieciówka, która oferuje niedrogie piwko (2€ za półlitrowy kufel), wino i tytułowe 100 montaditos czyli małe kanapeczki w cenie od 1 do 2 €/szt. Oliwki czy czipsy do piwka można kupić już za 1€. Lokale znajdziemy w kilku lokalizacjach m.in. na końcu Muelle czy w ścisłym centrum.

Casa Lola Strachan

Casa Lola to sieć, znanych i lubianych lokali, serwujących hiszpańskie tapas. My odwiedziliśmy lokal przy ulicy Strachan i to aż dwukrotnie! Polecamy. Wieczorami do lokalu ustawia się kolejka. Ceny rozsądne.

Lola Pez

Tapasownia Lola ale specjalizująca się w rybach i owocach morza. Polecam genialne ceviche (śni mi się po nocach), bruschettę z sardynką i kalmara.

Antigua Casa de Guardia

Słynny bar z winami i innym trunkami nalewanymi prosto z wielkich beczek. Jest klimat.

Mala Leche

Genialne śniadania. My niestety nie jedliśmy bo było zbyt daleko od naszego mieszkania, ale nasi znajomi (ufamy ich opiniom) stołowali się niemal codziennie.

Mercados

Dobrze można zjeść także na lokalnych mercados (halach targowych). Dania są przygotowywane na bieżąco ze świeżych produktów.

Na koniec, tradycyjnie mapka.

Inne wpisy z Hiszpanii:

Walencja. Zimowy wyjazd do miasta pomarańczy.

Co zobaczyć w okolicach Walencji? Najfajniejsze miejsca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *