Sri Lanka

Sri Lanka latem. Czy to dobry pomysł?

Czy aby tam latem nie pada? To chyba pora deszczowa, co nie? A nie lepiej się tam wybrać naszą zimą? To tylko kilka pytań, które słyszałam odnośnie wyjazdu na Cejlon naszym, polskim latem. Tymczasem Sri Lanka to kierunek całoroczny, są owszem miesiące nieco „gorsze” i nieco „lepsze”, ale gwarantuję, że obojętnie kiedy się wybierzecie, będziecie zadowoleni.

Klimat Sri Lanki

Ella Sri Lanka

Sri Lanka to wyspa, którą w objęcia biorą dwa monsuny: Yala i Maha. Yala obejmuje południowo-zachodnią cześć wyspy i trwa od maja do końca września, a Maha wschodnio-północną trwając od grudnia do marca. Mówiąc krótko, jeśli pada na jednej stronie Lanki, to na drugiej powinna być piękna pogoda. Pamiętaj, że to tylko teoria, bo w obliczu globalnych zmian klimatu pogoda płata nam coraz większe figle, monsuny się spóźniają albo przychodzą zbyt wcześnie.

Na Sri Lance ciepło jest zawsze (bliskość równika zobowiązuje), wyjątkiem są rejony górskie (np. Nuwara Eliya), wybierając się tam, warto mieć coś cieplejszego do narzucenia na grzbiet.

Którą cześć wyspy wybrać lipcu/sierpniu?

Jak już wiesz, w tym czasie w zachodnio – południowej części Sri Lanka trwa monsun, dlatego w poszukiwaniu słońca kieruj swe kroki na wschód wyspy, a jeśli drzemie w tobie nutka poszukiwacza przygód i chcesz zejść z turystycznego szlaku, pojedź na północ.

W tym czasie idealne na plażowanie będzie np. Arugam Bay – mekka surferów, czy Trincomalee i pobliskie bardziej kameralne Nilaveli – podczas organizowanych w tych okolicach rejsów można zobaczyć delfiny lub popłynąć do Parku Narodowego Pigeon Island z najpiękniejszą rafą koralową na Sri Lance.  Jest to też idealne miejsce, aby zacząć swoją przygodę z nurkowaniem – szkół nurkowych jest tam jak grzybów po deszczu a ceny np. kursu PADI są bardzo atrakcyjne.

Sri Lanka, pola herbaciane

Całkiem dobra pogoda panować też będzie w centralnej części wyspy: w Ella i na polach herbacianych, w okolicach Haputale, a także dalej na północ w tzw. trójkącie kulturalnym (Kandy, Anuradhapura, Dambulla, Sigiryia, Polonnaruwa). Będąc w tym tych okolicach warto zaplanować safari w Parku Narodowym Minneryia lub Kaudulla, gdzie o tej porze roku licznie gromadzą się słonie – nawet do 300 osobników (decyzję, który Park wybrać pozostaw organizatorowi safari, on będzie wiedział najlepiej, gdzie w danym momencie przebywa więcej słoni). Dobre warunki na safari będą też Wilpattu, Udawalawe czy najpopularniejszym wśród turystów Yala.

Jest to też czas idealny, aby odwiedzić północną, zamieszkaną przez Tamilów i mało turystyczną część wyspy. 

A może Festiwal?

Lipiec i sierpień to także czas festiwali. W lipcu odbywa się Kataragama Esala Perahera Festival oraz Colombo Aadi Vel Festival, zaś w sierpniu Kandy Esala Perahera (Festiwal Zęba) w Kandy.

Nasze wrażenia

Latem 2023 roku spędziliśmy na Cejlonie 4 tygodnie i pogodę mieliśmy idealną. W ciągu całego pobytu padło nam raz przez ok. pół godziny (w Tangalla). Nie narzekaliśmy na tłumy. Nie mieliśmy też żadnych problemów z rezerwacją hoteli z dnia na dzień czy znalezieniem prywatnego transportu z miejsca A do miejsca B (polecamy aplikację PICK ME – taki lankijski Uber).

Sri Lanka latem to pomysł doskonały! Polecamy!

Zobacz także: Sri Lanka latem. Nasza trasa. Atrakcje.Hotele.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *